Странице

субота, 16. новембар 2024.

Инспиративна прича o Николи Тесли

 У Немачкој се сваког трећег петка у новембру месецу обележава „Дан читања.“ Више је него симболично да се под пројектним знаком пријатељства Тесле и Змаја у основним школама у матици у српским допунским школама у дијаспори чита изворна и инспиративна прича о детињству Николе Тесле и то истовремено када се широм СР Немачке одвија манифестација под називом читање књига.

Део ученика Допунске наставе на српском језику, која се реализује под покровитељством Министарства просвете Републике Србије, заједно са наставницом српског језика Маријом Алексић, одржали су по други пут радионицу Дана читања у просторији културно-уметничког друштва „Златни опанак“ у Берлину. У уводном делу радионице изведен је мини-експеримент на тему електрицитета и уједно су се проширивала  стечена знања о  најзначајнијем српском проналазачу Николи Тесли. Присутне ученике је поздравила и госпођа Гордана Милановић –Ковачевић испред Централног савета Срба у Немачкој и захвалила се на организованој радионици читања.

Захваљујући Београдском читалишту и Централном савету Срба у Немачкој, ученици су имали прилике да се упознају са књигом „Електромачак“ Николе Тесле. Књига представља интегрисано писмо које је Никола Тесла, пред крај свог живота, упутио девојчици Поли Фотић, кћерки тадашњег југословенског амбасадора у САД, у којем се присећа свог најранијег детињства.

Ученици су читали наглас одломке из књиге „Електромачак“ и додатно продубљивали стечена знања о чувеном српском проналазачу. Највише их је одушевио одломак у којем се Тесла посредством свог пријатеља мачка на фасцинантан начин први пут сусрео са електрицитетом, што ће одредити читав његов будући живот.

У завршном делу, ученици су говорили о важности и значају читања и богаћењу речника. 


                                                                    




петак, 15. новембар 2024.

Обележавање Дана примирја са српским ђацима у Берлину

 

Представник Амбасаде Републике Србије у Берлину, конзул Драган Поповић посетио је једну групу ученика и наставницу српског језика Мирјану Стефановић и говорио о значају и важности  обележавања 11. новембра за све припаднике српског народа. Ученике је посебно заинтересовао део који се односио  на потписивање примирја у француском вагону у градићу Компјењу.

Млађи ученици који похађају наставу код наставнице српског језика Марије Алексић, разговарали су о Наталијиној рамонди и њеној симболици-док су се старији ученици упознавали са храброшћу и пожртвовањем српских јунака у тешким ратним годинама.

Старији ученици погледали су и одломке из филма о краљу Петру и схватили величину и пркос нашег народа у Великом рату. Дирнула их је прича о чарапама краља Петра и пожртвовању српских мајки и хероина у ратним данима.

Ученицима су посебно били занимљиви делови који се тичу најмлађег српског подофицира Момчила Гаврића.

У свим наставним групама се поносно носила Наталијина рамонда као симбол победе и љубави према отаџбини.